Parfüm kullanırken yapılan 10 hata!

Parfüm kullanırken yapılan 10 hata!

Parfüm ve deodorant kullanmak artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Bir çoğumuz, saçını taramayı nasıl unutmuyorsa parfüm kullanmayı da unutmuyor. Bu iyi bir gelişme. Her zaman yazdığımız gibi banyodan sonra mutlaka deodorant kullanmanız gerekiyor. Çünkü banyoda harekete geçen ter bezleriniz bir süre sonra ısının da etkisiyle ve bakteriler sayesinde kötü kokular yaymaya başlıyor. Aslında kokusuz olan teriniz, bakterilerin çalışmasıyla birlikte kötü kokuyor. Bu da özellikle halka açık alanlarda, otobüs, metro, iş yeri gibi... diğer insanları rahatsız eden bir durum. Tenimizle uyumlu bir deodorant kullanmayı unutmamalıyız.
Parfümümüzü tabii ki kullanalım ama kullanırken genellikle yapılan şu hataları yapmaktan kaçınalım ki, parfümden aldığımız keyif artsın.
Parfüm kullanırken ne hata yapılabilir ki dediğinizi duyar gibiyiz. İki pıs pısı da yapamayacak mısınız yani? Elbette yaparsınız ama bir kaç noktaya dikkat ederseniz, parfümünüzden aldığınız verim artar. Bir çok müşterimiz sadece bizim markamızla ilgili değil, genel olarak parfümlerle ilgili betlentilerinin karşılanmadığından söz ediyorlar.
Parfüm deneyiminizi mükemmel hale getirmek için şu 10hatayı yapmaktan kaçının.

parfüm kullanırken size yakışmayan bir parfüm kullanmayın

1. Size yakışmayan bir parfüm kullanmak

Her parfüm herkeste aynı şekilde kokmaz diye bir çok kereler yazdık. Sarışın bir insanda çiçek kokuları çok güzel dururken, çok baharatlı kokuları teni kaldırmayabilir. Bununla ilgili yazılarımıza bir göz atmanızı öneriyoruz. Parfüm seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini Loris Blog'da bulabilirsiniz.

Kısaca, parfümünüz size uygun değilse, kokusunu ne kadar severseniz sevin bir süre sonra teninizdeki etkisi değişir. Siz zannedersiniz ki, bu koku bozuldu veya aldığım kalitede değil ama aslında olan kokunun sizin teninizle uyuşmuyor olmasıdır.

parfüm kullanırken deodorant kullanın

2. Deodorant kullanmadan parfüm kullanmak

Başta da söylediğimiz gibi deodorantın işlevi bambaşka. O, ter kokunuzu önlemek için kullandığınız bir kozmetik malzemesi. Siz deodorant kullanmadığınız için ter kokarken, parfümünüz dünyanın en güzel kokusu olsa ne fark eder? Ter kokusunun üzerine bir de parfüm eklemiş olursunuz. Hiç de iyi bir şey olmaz. Nasıl ki parfüm deodorantın yerini tutmaz, aynı şekilde deodorant da parfümün yerini tutmaz. Onu işi başka bir iş. . Deodorantların kokusu bir kaç saat dayanır. Eğer kaliteli bir deodorant ise ter kokusunu önlemeye devam eder ama size bir parfüm kullanmışsınız gibi güzel bir koku vermez. Gün boyu güzel kokmak istiyorsanız, temiz teninize sağlıklı bir deodorant kullanacak, evden çıkarken de parfümünüzü sıkacaksınız.

oarfüm kullanırken parfümü yanlış yerlere sıkmayın

3. Parfümü yanlış yerlere sıkmak!

Bu çok önemli bir konu. Parfüm nabız noktalarına sıkılır. Kulağınızın ardına, boynunuzun yanlarına, bileklerinize ve dirseğinizin içine hatta dizlerinizin arkasına bile.... Sıkı sıkı giyinip paltonuzu giyip paltonuza da bol bol parfüm sıkarsanız, onu astığınız yere kokunuzu da asmış olursunuz. Sadece saçlarınıza sıkarsanız, dış etkenlerle koku bir süre sonra yok olur.

parfüm kullanırken cildi nemlendirmenden kullanmayın

4. Cildi nemlendirmeden parfüm kullanmak!

Kuru ciltte parfüm kalıcı olamaz. Eğer gün boyu parfüm kokmak istiyorsanız, çantanıza bir tane koyacaksınız saat başı kokunuzu yenileyeceksiniz. Ama banyodan sonra kokusuz bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirirseniz parfümünüzün keyfi yerine gelir, size daha uzun saatler boyunca eşlik eder.

Parfümü sıktığınız yerleri ovalamak!

Nedendir bilinmez, özellikle parfüm denenirken insanlar bileklerine parfümü uygular sonra da iki bileği birbirine sürtmeye başlarlar. Bu inanışın nereden çıktığını bilmiyoruz ama şunu biliyoruz. Parfümünüzün içindeki notaları özgür bırakın ve bırakın teninizde salınsınlar. Koku moleküllerini öldürme eğiliminden vazgeçin

parfüm kullanırken parfümün dozu çok önemli

5. Parfümün dozu!

Bir çiçek parfümünü, sanki yarın bitecekmiş biri kısa tek bir sprey şeklinde kullanırsanız, şişedeki parfüm bitmez ama üzerinizdeki etkisi biter. Tam tersi, bol baharatlı, oryantal bir kokuyu saçınıza, başınıza, kulaklarınıza, ellerinize, giysilerinize boca ederseniz de yakınınızda bir süre sonra kimsenin kalmadığını görürsünüz. Hele hele yaz aylarında... Hele hele toplu taşıma vasıtaları gibi kalabalık yerlere gidecekseniz. Herkesin bir kokusu var, herkesin bir parfümü var. Hiç deodorant ve parfüm kullanmayanların kokuları var. Bir de sizin bol bol sıktığınız ağır koku var. Orada olmayı kim ister!

parfüm kullanırken hep aynı parfümü kullanmayın

6. Hep aynı parfümü kullanmak!

Uzmanlara göre, her gün aynı parfümü kullanırsanız, parfüm çekiciliğini kaybedebilir. Koku duyularınız her gün aynı kokuyu kullanırsanız, onu görmezden gelmeye başlarlar. Aynı şeyi etrafınızdaki insanlarla da yaşarsınız. Artık güzel değil, siz gibi kokarsınız. Bu tercih ettiğiniz bir şey olabilir. Ama eğer parfümümle fark edilmek istiyorum diyorsanız arada sırada parfümünüzü değiştirin.

parfüm kullanırken küçük şişelerden parfüm satın alın

7. Küçük şişelerde parfüm satın alın.

Çok sayıda parfümünüz varsa, her parfümü en büyük boyda almayın. Eğer sık sık değişiklik yapıyorsanız, büyük boy parfümler mükemmel bir saklama koşululda bile ilk günkü performanslarını kaybederler. 5 senedir etajerinizde duran bir parfüm sizce aynı kokabilir mi? Eğer çok sık kullandığınız bir parfüm varsa onu büyük şişede alabilirsiniz. Ama ayda yılda bir kez kullandığınız parfümleri küçük şişelerden seçin. Taze taze kullanın. Loris Parfüm’de bizim kullandığımız şişeler, müşterilerimiz için ideal şişelerdir. Zaten ekonomik bir fiyat aralığında olduğumuz için de, parfüm yenileme zamanı geldiğinde cebinizi zorlamadan yenisini alırsınız.

parfüm kullanırken parfümleri saklama alanı

8. Parfümlerin banyoda saklanması

Neredeyse herkesin parfümleri banyoda, diğer banyo malzemelerinin yanında saklama alışkanlığı var. Tamam bu pratik bir şey ama ancak banyodaki sıcaklık ve nem parfümünüzü öldürebilir. Alkol, parfüm esansı ve dolgu maddeleri içeren karmaşık bir kompozisyondur. Isıya ve neme maruz kaldığında parfüm, kokusunu ve rengini değiştirerek bozulmaya başlayabilir. Parfüm şişenizi serin, karanlık ve kuru yerlerde saklayarak bunlardan kaçının.

başkalarının beğendiği kokudan önce kendi beğendiğiniz kokuları satın alın

9. Başkasının beğendiği kokuyu kullanmak

Koku seçiminizde kendi ten, zevk ve diğer beklentilerinizi değil de başkalarının beklentilerini göz önüne alarak parfüm seçmeyin. Tabii ki fikir alın ama birinin çok beğendiği bir parfümü diğeri hiç beğenmeyebilir. “Benim parfümümü al, çok güzel bir kokusu var” cümlesi çok iyi niyetli bir cümledir ama sonuç mutsuzluk verebilir. Vücut ısınız ve feromonlarınızla karıştırdıktan sonra parfümler canlanır. Bu nedenle, her koku her insanda farklı kokar. Parfümü daha yoğun hale getiren kendi kişisel vücut kokunuz ve feromonlarınızdır. Bu nedenle seçiminizi acele etmeden, kendi kokularınızın farkına vararak yapın. Hepimiz eşsiziz ve her parfüm herkeste aynı kokmaz. Moda kokular için de geçerli bu. Loris Parfüm blogunda daima en beğenilen kokuları sıralıyoruz ama burada yapmaya çalıştığımız, kokuların içeriklerini okumanız ve seçim yaparken bu içerikleri, kendi zevkinizle harmanlayarak size en yakışan parfümü almanız.

yanlış türde parfüm kullanımı yapmayın

10. Yanlış türde parfüm kullanmak

Parfümün türü mü var? Elbette var. Ne aldığınızı bilerek parfüm alır. Piyasada kalitesi ve koku ailesine göre adlandırılmış farklı koku tipleri mevcuttur. Paranızın karşılığını almak istiyorsanız, ne aldığınızı öğrenin. Uzun süre kalıcı bir parfüm elde etmek istiyorsanız, yüksek parfüm özüne sahip olan ekstract kokuları seçin. Nedir Extract kokular bir göz atabilirsiniz. Loris Parfüm’ün Niche serisi kokuları böyle kokulardır. Eau de parfüm ve eau de toilette nedir bunları önceden bir okuyun. Bu link size yardımcı olabilir.

Daha iyi öğrenebilmek ve bütçenize ve duyularınıza uygun bir parfüm satın alabilmeniz için daha fazla bilgi edinin. Böylece kararınızı verirken doğru soruları sorun, doğru yanıtları alın.