Kışlık parfüm nasıl olmalıdır?

Kışlık parfüm nasıl olmalıdır?

Parfüm seçiminde mevsimlerin çok önemli bir rolü olduğunu birçok kere tekrar ettik. Kışın kuruyan cildimizle birlikte parfüm notaları daha hızlı yok oluyor ve buna engel olmak için kışlık parfümünüzü ayırmanız iyi olabilir. Kışlık parfüm nasıl olmalıdır sorusunun en kısa yanıtı: Kesinlikle daha cesur olmalıdır! Yazın, çok hoşunuza giden ama bu ağır olur diye almadığınız bir parfüm mü var? Ona bir şans verebilirsiniz, çünkü size sıcakta ağır gelen bu koku, kışın teninizde şahane bir kış çayı sıcaklığı oluşturabilir. Size bir şöminenin veya sobanın başında elinizde sıcak aromalı bir kahve ile olma hissi verebilir.

Kış parfümleri neden farklı olmalıdır?

Teniniz parfümünüzün tutunduğu bir zemindir. Basit düşünürseniz bu zemin kupkuru olduğunda notaların tutunma ihtimali düşer fakat nemli olduğunda parfümün performansı artar. Bu yüzden kışın biraz daha güçlü bir parfüm almak iyidir. Baharatlı kokular, odunsu kokular ve tatlı kokular kışın sizi daha iyi hissettirebilir. Normal koşullar altında sizin için fazla yoğun ve güçlü bulduğunuz bir koku, kışın kuruyan teninizde dengeye oturabilir. Ayrıca biraz cesur olmak herkese iyi gelmez mi?

Kış parfümü seçerken dikkat edeceğiniz 10 kural!

1. Ağır ve güçlü parfümlere pas vermeye başlayın: Kokular cildiniz çok kuru olduğu için soğuk aylarda daha hızlı kaybolur, daha yoğun ve güçlü bir koku almak, parfümünüzü daha uzun süre taşımanıza yardımcı olur. Cesur olun, hani o bayıldığınız ama bana fazla olur dediğiniz oryantal güzele bir şans verin. Yazın sizden uzak durdu ama kışın aynı şey olmayabilir!

2. Temel notalara dikkat edin: Bir parfümün temel notaları kış aylarında daha önemlidir. Bir parfümü oluşturan koku piramidinde üst notalar, orta notalar ve temel notalar oluşur. Temel notalar parfümün en ağır kısmıdır ve diğer katmanlara göre daha dayanıklı olan kısımdır. Paçuli, vanilya ve sandal ağacı, kış parfümlerinde daha düzenli olarak bulacağınız temel notalardır. Gayet havalı bir biçimde mağazaya girip “Acaba hangi parfümlerinizin temel notalarında paçuli, sandal, vanilya ağacı var?” diye sorabilirsiniz. Size merak dolu gözlerle bakan diğer müşteriye dönerek, “Kış parfümümü seçiyorum da…” demenin keyfi de yanınıza kalır.

3. Yoğun esanslı formlara yönelin: Parfüm tutkunları, parfümlerin esans oranlarına göre farklı isimler aldığını bilirler. Ama biz yine de anımsatalım. Eau de toilette parfümün daha hafif bir formudur ve yüzde 4-8 esans oranına sahiptir. Eau de perfume grubunda esans oranı yüzde 8-15 aralığındadır. Loris Parfüm Niche serisi gibi saf parfüm de denilen extract parfümlerde ise bu oran yüzde 15-30 aralığındadır. Ve sizi kışın güzel bir kazak gibi sarar, günü boyu hissettirir kendisini. Mağazalarımızdan birine girip Niche serinizi koklamak istiyorum derseniz nasıl bir duygu olduğunu daha iyi anlarsınız. Çünkü Niche serisi gerçekten çok özel bir deneyimdir.

4. Biraz tatlı iyi gelir: Tatlı kokularla aranız yoksa onları kışın koklamamışsınız demektir! Sevdiğiniz bir pastayı andıran tatlı bir koku kışın iştah kabartıcı bir seçim olabilir. Bol tarçınlı sıcak bir sahlep içmenin keyfini düşünün. İşte öyle bir şey. Tatlı kokularımızı denemek isterseniz eğer, kadınlarda, K-128 erkeklerde E-80 nefis birer seçim olabilir.
K-128 SATIN AL

E-80 SATIN AL

5. Baharat canlılığını teninize taşıyın: Baharatlı kokular "sıcak" kategoriye girerler ve kışa çok yakışırlar. Tarçın, hindistan cevizi ve kakule gibi en sevdiğiniz kış baharatlarını düşünün. Bu kokular aynı zamanda oryantaller olarak da bilinir ve genellikle zengin, egzotik bir ruha sahip olurlar. Baharatlı kokularımızı denemek isterseniz eğer, kadınlarda, K-14 erkeklerde E-20 mutlaka denemeniz gereken parfümlerdir.
K-14 SATIN AL

E-20 SATIN AL

6. Odunsu kokuları deneyin: Odunsu kokular da kış için iyi bir seçimdir, çünkü zengin, ağır bir kokuya sahiptirler, çam ağaçlarını andırır ve odun ateşi sıcaklığını teninize taşırlar. Bergamot, paçuli, meşe yosunu ve labdanum bu kategoridedir. Narenciye ile eşleştirilmiş olduklarını da görebilirsiniz. Ve de narenciye kokuları odunsu kokulara enfes bir biçimde eşlik ederler. Loris’in bu kategorideki parfümlerini de sıralayalım, bir mağazamıza uğrayıp deneyin. Kadınlarda, K-15 erkeklerde E-35 size iyi gelir.
K-15 SATIN AL

E-35 SATIN AL

7. İlle de yaz parfümüm mü diyorsunuz: Kışı sevmiyorum ben yazlık kokuları seviyorum böylece yazı anımsıyorum mu diyorsunuz? Oryantal çiçek kokularını deneyin, hem yazı anımsayın hem de kışlık bir parfümünüz olsun. Yazlık kokunuzla aynı notaları taşıyan ama biraz daha tütsülü ve yoğun bir kışlık koku bulabilirsiniz. Loris Parfüm’de 400’e yakın koku seçeneği olduğunu unutmayın. Biz sizi iyi hissettirecek bir parfümü sizin için mutlaka buluruz.

8. Boş bir tuval gibi gidin mağazaya: O sabah bir duş alın ve parfüm kullanmayın. Teninizdeki kokular birbiriyle yarışmasın. Parfümün gerçek performansını hissetmek için önemli bir kuraldır bu. O gün duşunuzu alın, elbette deodorant kullanın ama mümkünse roll-on olsun. Siz parfümsüz olun çünkü belki de bugün kışın sizi saracak parfümle tanışacağınız gün olacak.

9. Önce test kağıdı kullanın: Bir parfümü hemen bileklerinize veya boynunuza uygulamadan önce mutlaka test kağıdına uygulayın. Bir durun, bekleyin, test kağıdından size gelen koku sinyallerini test edin. Adı üstünde test kağıdı. Üst üste parfümleri denemek yerine test kağıtlarından kullanın, koklayın. Biraz bekleyin, hala çok mu beğeniyorsunuz? Bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

10. Cildinize uygulayın: Ama önce bir taze nefes alın, koku duyunuzu temizleyin. Aklınıza zaten test kağıdında kokladım niye tenimde de kokluyorum sorusu geldi mi? Her parfüm cildinizle ve vücut kimyanızla etkileşime girerek onu giyen her kişiden farklı olarak kendine özgü bir koku verir. Bu nedenle, satın almadan önce kendinizdeki kokuyu sevdiğinizden emin olmak istersiniz. Test kağıdı size ilk izlenimi verir, teniniz ise gerçek performansı. Bekleyin, sabırlı olun. Çok mu sevdiniz? Tamam o zaman, bu iş oldu!

Kışlık kokuları nasıl daha kalıcı hale getiririz?

Cildinizin zengin bir vücut kremi ya da nemlendirici ile nemlendirildiğinden emin olun. İyi nemlendirilmiş cilde uygulanan parfüm çok daha uzun süre dayanır. Giysi katmanlarınızı parfümünüzle süsleyin. Kaşkolunuz, sonra paltonuz, kazağınız ve minnacık da olsa atletiniz sizi saran katmanların aynı şekilde iyi kokmasını sağlar. Bu şekilde kokunuz gün boyunca sizinle olur. Koku, kışın uzak veya uzun süre taşımamaktadır, bu nedenle çekmecenizin dibinde sakladığınız daha derin ve daha yoğun parfümleri artık çıkarabilirsiniz. Vücudumuzun sıcaklıkları düştüğü ve kışın daha az terlediğimiz için onlara teninizde yer var!

Gördünüz mü, bir kışlık parfüm seçmenin ne çok püf noktası var. Bakımlı olmanın bir parçası olan parfümünüz sizi iyi hissettiren, sosyalliğinize destek olan, güzelliğinizi taçlandıran çok özel bir aksesuar gibidir. Siz kendinizi ne kadar iyi hissederseniz, diğerlerinin sizden alacağı ilk izlenim de iyi olur. Daima temiz, daima özenli, daima bakımlı olduğunuzda zaten güzelsiniz. Siz yeter ki güzellik pastanızın üzerindeki minik lezzetli çilek olan parfümünüzü doğru seçin.