İnsana Çocukluk Günlerini Hatırlatan Kokular

İnsana Çocukluk Günlerini Hatırlatan Kokular

Kokular hayatın yaşayan kanıtlarıdır. Hayatınız boyunca sizi farklı zamanlara götürecek kokularla karşılaşabilirsiniz. Kimi kokular sizi düğün gününüze götürürken kimi kokular da lise zamanlarınızda gittiğiniz bir konsere götürebilir… Bir de insanlara çocukluk günlerini anımsatan kokular vardır. Hadi gelin sizinle çocukluğunuzun kokularını keşfedelim.

Vanilya Kokusu

Dünyada yapılan araştırmaların ortaya koyduğu verilere göre, vanilya çoğu insan için zaman makinesi etkisi yaratan bir kokudur. Vanilya kokusu duyduğumuzda çocukluğumuza döneriz. Fırından yeni çıkmış kek ve kurabiyelerin kokusu bizi o günlere geri götüren kokulardan bazılarıdır. Vanilya kokusunun güçlü bir afrodizyak olduğu bilinir ve genç bir koku olarak tanımlanır. Oryantal ve gurme parfümlerde sıkça rastlanan vanilya notası aynı zamanda dünyanın en popüler esanslarından biridir.

Bazı nörolojik çalışmalar, vanilya özütünün depresyon ve anksiyeteden muzdarip olan kişiler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Vanilya kokusunun insana çocukluk günlerini hatırlatan kokular arasında olması işte bu yüzden ilginçtir. Kim bilir belki de vanilya özü içeren su veya sütün insanlarda kaygıyı azaltmasının nedeni, mutlu çocukluk günlerine bir kapı açmasıdır.

Vanilyayı çok seviyorsanız deneyin:
Kadın Parfümleri
(K-001 KEŞFEDİN)

(K-007 KEŞFEDİN)

(K-009 KEŞFEDİN)

Erkek Parfümleri
(E-002 KEŞFEDİN)

(E-005 KEŞFEDİN)

(E-025 KEŞFEDİN)

Oda Kokusu:
(Loris Şeftali Vanilya Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

(Loris Ahududu Vanilya Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

(Loris Tarçın Vanilya Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

Pudra Kokusu

Pudralı kokular parfüm üreticilerinin koku paletinde özel bir yere sahiptir. Tatlı, şehvetli ve neşeli olmalarının yanı sıra asaleti de sergilerler. Tatlı kozmetikleri ve çocukluk günlerimizi anımsatan pudra kokuları, bize aynı zamanda rahatlama ve mutluluk hissi vermesiyle de bilinirler. Bebek sahibi olanların hayatları boyunca unutamadığı bu taze, doğal ve masum koku aslında hepimizin çocukluk anılarında gizlidir. Pudra kokulu parfümlerin bir diğer ortak özelliği de sade dokularıyla gün boyu taze ve rahat hissettirmeleridir. Çok öne çıkmayan ama doğal bir güzellik katan kokular olarak akılda kalıcıdırlar.

Pudra kokusunu çok seviyorsanız deneyin:
Kadın Parfümleri
(K-141 KEŞFEDİN)

Erkek Parfümleri:
(E-208 KEŞFEDİN)

Oda Kokusu:
(Loris Pudra Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

Sakız Kokusu

Bahsedilen koku sakız ağacında yetişen sakızın keskin kokusu değil, çocukluğunuzda çiğnediğiniz tatlı çikletlerin kokusudur. Neşeli, tasasız, mutlu ve özgür çocukluk günlerini anımsayacağınız bir koku arıyorsanız çiklet kokusu tam da size göre! Elbette bu koku her zaman tek başına kullanılmaz, diğer notaların da yardımıyla hoş bir denge kurulur. Ama tıpkı tatlı bir sakızı ağzınıza attığınız anda olduğu gibi sizi hemen zaman makinesine bindiriverir.
Çiklet kokusunu çok seviyorsanız deneyin:

Oda Kokusu:
(Loris Sakız Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

Çikolata Kokusu

Çikolata sevmeyen çocuk olmadığı gibi güzel çocukluk anılarının içinde çikolata olmadan olmaz. Hem vanilya hem kakao barındıran sütlü çikolata kokuları nostaljiyi sevenler için harika kokulardır. Bildiğiniz gibi çikolata kokusunun bir diğer özelliği de mutluluk hormonunu harekete geçiren bir etkiye sahip olmasıdır. Sadece bununla da sınırlı değil, çikolatanın sakinleştirici ve dinginlik veren bir etkisi bulunur. Teninize veya evinize çikolata kokusu geldiğinde mutluluk kaçınılmaz olacaktır.

Çikolata kokusunu çok seviyorsanız deneyin:
Kadın Parfümleri:
(K-009 KEŞFEDİN)

(K-207 KEŞFEDİN)

Erkek Parfümleri:
(E-065 KEŞFEDİN)

Oda Kokusu:
(Loris Çikolata Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

(Loris Çikolata Portakal Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

Limon Kokusu

Bildiğiniz gibi her evde daima bir limon kolonyası bulunur. Çünkü limonun bizim kültürümüzde son derece önemli bir etkisi vardır. Dolayısıyla eğer limon kokusu aldığınızda içiniz mutlulukla doluyorsa sebebi muhtemelen hatıralarınızdır. Limondaki narenciye aromasının sinir sistemini rahatlatıyor olması ve stresi azaltması da mutlu çocukluk günlerine götürüyor olmasının sebeplerinden biri olabilir. Ayrıca Japon bilim adamlarına göre limon kokusu hafızayı güçlendiriyor. Bu da geçmiş anılarınızı daha kolay hatırlamanıza ve çocukluk anılarınızı anımsamanızın nedeni olarak görülebilir.

Limon kokusunu çok seviyorsanız deneyin:
Kadın Parfümleri:
(K-042 KEŞFEDİN)

(K-130 KEŞFEDİN)

Erkek Parfümleri:
(E-020 KEŞFEDİN)

(E-022 KEŞFEDİN)

(E-089 KEŞFEDİN)

(E-099 KEŞFEDİN)

(E-115 KEŞFEDİN)

Oda Kokusu: Loris Leylak Limon Oda Kokusu
(Loris Leylak Limon Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

Kolonyalarımızı anımsatmamıza gerek var mı? :)

Çiçek ve Meyve Kokuları

Pudra, çiklet ve vanilya gibi koku grupları herkesin çocukluğuna ilişkin duyguları tetikliyor ama bazı kokuların son derece kişiye özel etkileri vardır. Anneniz klasik bir gül kokusu kullanıyorsa, her gül kokusunda onu anımsamanız çok doğaldır. İşte bu yüzden çiçek ve meyve notalarının dünyada en çok kullanılan esanslar olması, çocukluğunuza ait anıları hatırlatmasının sebebidir. Oyun oynadığınız bahçedeki çiçek kokuları, ağacın dalından koparım yediğiniz meyve kokuları ya da ocakta pişen yemeğin lezzetli kokusu… Herhangi biriyle karşılaştığınızda ve kendinizi geçmişte bulduğunuzda şaşırmayın.

Çiçek kokularını çok seviyorsanız deneyin:
Kadın Parfümleri:
(K-025 KEŞFEDİN)

(K-032 KEŞFEDİN)

(K-045 KEŞFEDİN)

(K-046 KEŞFEDİN)

(K-048 KEŞFEDİN)

Erkek Parfümleri: E-114, E-173, E-221
(E-114 KEŞFEDİN)

(E-173 KEŞFEDİN)

(E-221 KEŞFEDİN)

Oda Kokusu:
(Loris İris İnci Çiçeği Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

(Loris Yasemin Portakal Çiçeği Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

Meyve çok seviyorsanız deneyin:
Kadın Parfümleri:
(K-024 KEŞFEDİN)

(K-087 KEŞFEDİN)

(K-201 KEŞFEDİN)

(K-204 KEŞFEDİN)

Erkek Parfümleri:
(E-013 KEŞFEDİN)

(E-080 KEŞFEDİN)

Oda Kokusu:
(Loris Narenciye Lavanta Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

(Loris Şeftali Greyfurt Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)

(Loris Mandalina Elma Oda Kokusu'nu KEŞFEDİN)